Przydatne wskazówki

Przydatne wskazówki

Przyczyn cieknącego kaloryfera może być wiele. Do najczęstszych należy nieszczelny zawór. Samodzielna naprawa może być trudna,  szczególnie jeśli nie dysponujemy odpowiednimi narzędziami. Dlatego najlepszym wyjściem jest wezwanie hydraulika. 

Jeśli woda cieknie na dolnym połączeniu grzejnika, powodem może być zbyt luźna śrubka, którą należy delikatnie dokręcić. 

Nieszczelność i wyciek z kaloryferów powodować może również korozja.

 

Zatkana toaleta bywa bardzo problemową i nieprzyjemną usterką. 

Najczęstszymi przyczynami zapchanych toalet są wadliwe  instalacje wodne, niedrożność rur położonych w ścianach czy uszkodzenie zaworów, ale również nieprawidłowe użytkowanie toalety np. zapchanie  jedzeniem (resztki osadzają się w początkowej części rury, blokując dalszy spływ wody), zbyt duża ilość papieru toaletowego,  wyrzucania do toalety materiałów, które powinny trafić do kosza (waciki,  patyczki itp).

Po pierwsze pamiętajmy aby profilaktycznie zapobiegać zapychaniu toalet, a najlepszym sposobem będzie  regularne jej czyszczenie dostępnymi na rynku środkami.

W przypadku najgorszego spróbujmy samodzielne usunąć awarię.  W pierwszej kolejności wypróbujmy ogólnie dostępny środek znajdujący się w każdym domu – płyn do mycia naczyń. Wlej płyn do muszli i odczekaj ok 15 min., po czym wlej do muszli ciepłą wodę i po dłuższej chwili spuść wodę. Sposób ten  sprawdzi się w przypadku zapchania muszli papierem toaletowym.

Kolejnym sposobem będzie soda oczyszczona i ocet.  Do zatkanej toalety wsyp kilka łyżeczek sody, a po chwili zalej połową szklanki octu. Po kilku minutach spuść wodę. Jeśli nic się nie nie poprawiło, powtórz proces.

Czas na gumową przepychaczkę, którą zazwyczaj mamy w każdym domu. Przyciśnij gumową końcówkę do odpływu, a następnie przyciśnij. Gdy ciśnienie pod końcówką spadło do minimum, pociągnij energicznie za przepychacz. Czynność powtarzaj do skutku.

Gdy zawodzą domowe sposoby – czas na bardziej drastyczne środki, czyli środek do udrażniania rur.

Zapchany odpływ w umywalce, wannie czy brodziku to częste sytuacje, jakie zdarzają się w każdym domu. Problem zwykle rozpoczyna się wtedy, kiedy woda zaczyna spływać wolniej. Najprostszym sposobem hydraulika na udrażnianie rur jest zapobieganie przedostawania się resztek jedzenia, włosów, czy innych przedmiotów, bądź substancji. Jak sobie poradzić z zatkanym odpływem? Czy domowe sposoby działają? Jak uniknąć pomocy hydraulika? Poznaj sprawdzone metody udrażniania rur.

Problem zablokowanych rur zwykle zaczyna się stopniowo. Pierwszym sygnałem jest wolno schodząca woda oraz tworzenie się osadu wokół odpływu. Z czasem jednak problem przybiera na sile i w efekcie może dochodzić do korozji, przecieków, czy w skrajnych przypadkach nawet do cofania się ścieków. Co jest przyczyną zatkania kanalizacji? Jak się okazuje, najczęstszym powodem są włosy, które powodują blokadę drenażu. Są one o tyle kłopotliwe, gdyż potrafią wiązać się z innymi, zwykle kleistymi, oleistymi substancjami, tworząc czopy. Aby zapobiegać przedostawaniu się znacznej ilości włosów do rur, należy nakładać na odpływ w zlewie specjalną osłonę, która wyłapuje resztki mogące dostać się do środka. Kolejną przyczyną blokady drenażu są odpady żywnościowe, które nigdy nie powinny dostać się do ścieków. W tym przypadku zaleca się kompostowanie resztek żywności. Największą uwagę należy zwrócić na liście herbaty, fusy z kawy, które nie rozkładają się aż tak szybko. Innymi produktami, które mogą powodować blokadę rur są kostki mydła. Zdecydowana ich większość wykonana jest z tłuszczu, który wraz z materiałami znajdującymi się w wodzie, może tworzyć szumowinę. Podobna sytuacja zdarza się w przypadku ziemi, błota z ubrań, smarów czy olejów. Do odetkania odpływu najczęściej używa się środków do udrażniania rur, które są najprostszym sposobem radzenia sobie z zatkaną kanalizacją. Jak się jednak okazuje, ich stosowanie nie zawsze jest skuteczne, bo może prowadzić do niszczenia instalacji kanalizacyjnej, szczególnie tej wykonanej z aluminium.

Jak udrożnić rurę odpływową w kuchni? Sposoby czyszczenia

Na pewno znasz ten moment kiedy myjąc naczynia w kuchni lub biorąc prysznic w brodziku, woda zaczyna wolno spływać, powodując tworzenie się na brzegach odpychającego osadu. Jest to pierwszy sygnał, który informuje o tym, że odpływ wody został zatkany. W tym wypadku konieczne jest jak najszybsze podjęcie działania, czyli udrażnianie rur. Czy do tej czynności konieczna jest pomoc hydraulika? Jak się okazuje, nawet domowymi sposobami można skutecznie pozbyć się problemu. Aby raz na zawsze uporać się z zatkanym odpływem, można oczywiście użyć środków udrażniających rury lub posłużyć się nieco bardziej naturalnymi, domowymi metodami. W przypadku braku zauważenia jakichkolwiek zmian w drożności rur, konieczne jest zastosowanie bardziej radykalnych metod. Jedną z nich jest udrażnianie rur pod ciśnieniem, które wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Metoda ciśnieniowego czyszczenia rur potrzebuje maszyny WUKO, którą umieszcza się w samochodzie. Sprzęt wyposażony jest w specjalną pompę, która pozwala na tłoczenie strumienia wody o ciśnieniu około 150-200 bar. Sposób ten wymaga użycia nie tylko odpowiedniego ciśnienia wody, lecz także ilości wody wtłaczanej do instalacji w ciągu jednej minuty.

Jak udrożnić rurę mechanicznymi metodami

Jeżeli nie chcesz stosować żrących i niebezpiecznych środków chemicznych, możesz spróbować udrożnić rurę domowymi sposobami. Niekiedy z pozoru najprostsze metody okazują się tymi, które są najskuteczniejsze. Jak udrożnić rurę w zlewie? Zablokowaną kanalizację można spróbować udrożnić przepychaczką. Kielich należy przycisnąć do odpływu, zasysając go, a następnie odciągając. Innym mechanicznym sposobem może być sprężyna. Udrażniania rur przy jej użyciu polega na wprowadzeniu jej do zatkanej rury, przy jednoczesnym kręceniu korbą. Sprężyna najlepiej radzi sobie w przypadku zatorów powstających głębiej.

Jak udrożnić rurę domowymi sposobami

Udrażnianie rur octem i sodą to jeden z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z blokadą drenażu. Roztwór należy przygotować w proporcjach ¾ szklanki sody i ½ szklanki octu. Po zalaniu odpływu, należy go szczelnie zakryć, a potem odczekać pół godziny. Następnie odpływ należy przepłukać gorącą wodą. Ciekawą metodą jest udrażnianie rur płynem do naczyń. Jak to zrobić? Do odpływu należy wlać ok. 100 ml płynu do naczyń, a następnie odczekać pół godziny. Po tym czasie konieczne jest przepłukanie zlewu gorącą wodą. Na koniec można sprawdzić drożność odpływu, odkręcając wodę w kranie. Naturalne udrażnianie rur może także wykonać z użyciem soku z cytryny. Do tego zabiegu konieczne będzie podgrzanie buteleczki soku z cytryny. Następnie całość należy przelać do miseczki. Do przygotowanego roztworu należy dodać ok. 3 łyżki proszku do pieczenia, a potem całość wymieszać. Miksturę należy wlać do odpływu zlewu i odczekać kilkanaście minut, po czym przepłukać bieżącą wodą.

Cieknąca bateria to jedna z częściej występujących awarii. Nie tylko wiąże się z koniecznością słuchania uporczywego kapania wody, ale także gwarancją otrzymania wyższego rachunku za wodę. Sprawia to, że myślimy o jak najszybszym naprawieniu usterki. Jakie są jednak jej przyczyny i w jaki sposób naprawić cieknący kran? W tej sytuacji można zdecydować się na skorzystanie z pomocy fachowca lub spróbować samemu usunąć powstałą awarię.

Przyczyn kapiącego kranu może być kilka. W przypadku baterii dwuuchwytowych najczęściej spotykaną okazuje się zużyta uszczelka w którymś z łączeń – okolic sworznia i pokrętła lub wylewki i jej nakrętki. Przeciek może również występować między głowicą a dławicą baterii. Warto ponadto sprawdzić, czy sitko na końcu wylewki nie zostało zanieczyszczone przez kamień i inne zabrudzenia.

Niezależnie od tego, jaka część baterii będzie wymieniana, przed przystąpieniem do naprawy należy pamiętać o zakręceniu dopływu wody i spuszczeniu jej resztek z instalacji.

Jeśli uszczelka w kranie jest zużyta, należy ją wymienić. Dobrze sprawdzają się uszczelki silikonowe i nylonowe, które charakteryzują się większą trwałością. Aby dokonać wymiany, należy:

  1. Zdemontować wylewkę, usuwając śrubę mocującą,
  2. Zamienić zużytą uszczelkę na nową,
  3. Ponownie zamontować wylewkę,
  4. Dobrze dokręć nakrętkę mocującą wylewkę.

Może się okazać, że konieczna jest wymiana uszczelki znajdującej się między głowicą a dławicą. Tu również warto pamiętać o mocnym dokręceniu elementów – w tym przypadku dławicy na sworzniu.

Jak naprawić baterię jednouchwytową?

Coraz większym powodzeniem cieszą się baterie jednouchwytowe, które nie posiadają osobnych kurków do zimnej i ciepłej wody. Nie mają również uszczelek mogących powodować przeciekanie. Są natomiast wyposażone w ceramiczne głowice, które pod pierścieniem są dokręcone za pomocą nakrętki. Jeśli bateria cieknie, warto sprawdzić, czy nakrętka ta została dobrze dokręcona. Zdecydowanie gorsza jest sytuacja, w której dźwignia baterii zacina się lub skrzypi. Wówczas konieczne będzie wymienienie głowicy. Aby to zrobić, należy po odcięciu dopływu wody:

  1. Zdemontować uchwyt baterii przez usunięcie mocującej go śruby,
  2. Wykręcić rozetę,
  3. Odkręcić nakrętkę usytuowaną pod rozetą,
  4. Odkręcić i wyciągnąć głowicę baterii,
  5. Nową głowicę umieścić na miejscu zużytej,
  6. Wykonać resztę czynności w odwrotnej kolejności.

Głównymi przyczynami cieknących baterii łazienkowych i kuchennych są zepsute uszczelki lub głowice oraz nie dokręcone lub poluzowane elementy. Problemy te mają miejsce szczególnie wtedy, gdy woda pozostawia dużo kamienia lub baterie są złej jakości.  Zarówno przy zakupie baterii, jak i poszczególnych części warto dbać o ich dobrą jakość i pochodzenie od znanych producentów. Pozwoli to na ich dłuższe i bezawaryjne użytkowanie. Jednak, gdy do usterki już dojdzie, naprawa cieknącego kranu to czynność dosyć prosta, najczęściej nie wymagająca interwencji hydraulika.

Podłączamy pralkę, pierzemy i zapominamy, że jak każde urządzenie wymaga konserwacji i czyszczenia.

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego nawet nowe pralki powodują szarzenie ubrań? Przecież nowe wyposażenie domowe powinno od samego początku działać bez zarzutu. Mimo to, nowe pralki dosyć szybko zaczynają brudzić ubrania lub wydawać dziwne, stukające dźwięki. Przyczyn awarii pralek jest tysiące, ale tylko jedna odpowiada za te dwie rzeczy – kamień w pralce. Każdy z nas się z nim spotkał lub dopiero spotka. Tak czy inaczej, warto być na niego jak najlepiej przygotowanym! Dowiedz się jak usunąć kamień w pralce i co robić w ramach skutecznej profilaktyki.

Główną przyczyną pojawiania się kamienia w pralce są wysokie temperatury i twardość wody. Części takie jak bęben czy grzałka są szczególnie podatne na jego osadzanie. Właśnie dlatego, podczas oględzin pralki, zwracaj na nie największą uwagę. Całkowite zniszczenie tych kluczowych części może skutkować potrzebą zakupu zupełnie nowej pralki! Jeśli podejrzewasz, że pralka nie działa przez osadzony w niej kamień, niezwłocznie skontaktuj się z profesjonalistą świadczącym serwis AGD. Oto kilka sposobów na domowe radzenie sobie z kamieniem w pralce:

Wyczyść kamień w pralce octem!

Jest to jeden z najbardziej skutecznych, a zarazem najmniej przyjemnych, sposobów walki z kamieniem w pralce. Aby sposób okazał się skuteczny, wlej ocet do pustego pojemnika na proszek, a następnie ustaw temperaturę na ok. 90 stopni oraz włącz najdłuższy możliwy program prania. Pamiętaj, że po zabiegu należy uchylić drzwi pralki, a całość najlepiej dodatkowo przepłukać.

Soda oczyszczona zawsze na ratunek!

Jeśli pamiętasz nasz artykuł poświęcony czyszczeniu kuchenki, to doskonale zdajesz sobie sprawę z użyteczności sody oczyszczonej. Wymieszaj sodę ze szmatkami, których Ci nie żal, a następnie wrzuć je do bębna pralki. Nastaw temperaturę na ok. 90 stopni oraz włącz najdłuższy cykl prania. Soda oczyszczona usunie kamień, a także wspomoże w walce z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pralki.

Spróbuj z kwaskiem cytrynowym.

Ten sposób nie będzie różnił się zbytnio od poprzednich. Wsyp cztery szklanki kwasku cytrynowego do pustego pojemnika na proszek i nastaw temperaturę ok. 90 stopni Celsjusza. Po praniu uchyl na jakiś czas drzwiczki pralki i… gotowe! Kwasek cytrynowy usuwa kamień w pralce i pomaga w utrzymaniu czystości urządzenia. We wszystkich powyższych sposobach najważniejsza jest… temperatura. Bez odpowiednio wysokiej temperatury, domowe substancje w żaden sposób nie wpłyną na kamień w pralce.

Co jeśli domowe sposoby nie działają?

Użyłeś każdego z powyższych sposobów, a kamień w pralcenadal nie daje za wygraną? W takim wypadku pozostają nam środki chemiczne. W zwykłym sklepie znajdziesz wiele środków chemicznych, które skutecznie pomogą w walce z kamieniem. Możesz stosować środki w płynie lub kapsułkach. Zwracaj uwagę na obecność polikarboksylany, bo to właśnie ten związek odpowiada za związywanie się jonów wapnia i magnezu, głównych winowajców kamienia w pralce. Odpowiednia profilaktyka i szybkie działanie uratują Twoją pralkę przed przedwczesną emeryturą. Jeśli jednak urządzenie nadal podskakuje i stuka, a ubrania szarzeją, naprawa pralek w wykonaniu fachowcy z Twojej okolicy powinna rozwiązać problem.