Przydatne wskazówki

Przydatne wskazówki

Płyta indukcyjna nie jest zupełnie bezgłośnym urządzeniem. W trakcie jej pracy i po zakończeniu gotowania można usłyszeć odgłos wentylatora. Stosunkowo wolno schładzają się kuchenki indukcyjne Amica i Beko, wiatraki działają jeszcze od kilku do kilkunastu minut po zakończeniu gotowania. Zwykle im tańsza płyta indukcyjna, tym bardziej hałaśliwy system chłodzenia. Jeśli jednak wentylator pracuje głośniej niż zwykle lub pracuje bez przerwy, jest to powód do niepokoju i wymaga wizyty serwisanta. Być może doszło do uszkodzenia bądź obluzowania wentylatora.

Dlaczego płyta indukcyjna buczy? Urządzenie może pracować głośniej na wyższych poziomach grzania lub przy wykorzystaniu funkcji booster. Jest to efekt wzmożonej pracy wiatraków i nie powinien wzbudzać Twoich podejrzeń. Spróbuj gotować także na niższej mocy, ponieważ przy codziennym przygotowywaniu posiłków nie zawsze konieczne jest użycie wyższych poziomów grzania.

Płyta indukcyjna głośno pracuje jeśli jest wilgotna. Zwracaj szczególną uwagę, aby dno patelni czy garnków było zawsze suche. Podobnie przed użyciem warto przetrzeć szkło indukcji suchą ściereczką lub ręcznikiem papierowym. Przy wyborze garnków na indukcję zwróć uwagę, aby miały gładkie, równe i przede wszystkim grube dno, dzięki czemu podczas pracy indukcja nie będzie hałasować. Niestety jedne garnki pracują ciszej, inne głośniej, dlatego warto czytać opinie w Internecie przed ich zakupem. Przejrzyj również obecne naczynia, być może posiadają odgniecenia, które generują hałas.

Zazwyczaj głośna praca indukcji nie jest spowodowana awarią urządzenia, a wynika z używania wysokiej mocy urządzenia lub niewłaściwych garnków. Jeśli płyta indukcyjna chodzi głośniej niż zwykle, być może doszło do uszkodzenia wiatraków. Jeśli szukasz dobrego serwisu AGD, skorzystaj z pomocy naszych specjalistów.

Bez wątpienia podłoga w kuchni jest narażona na działanie wielu niekorzystnych czynników, takich jak tłuszcz, gorące powietrze lub woda, które mogą ją trwale uszkodzić. Z tego powodu większość osób stawia w kuchni na wygodę, wybierając wytrzymałe i odporne na zniszczenia płytki. Obecne trendy wskazują jednak, że coraz większą popularność zyskują panele w kuchni. Takie rozwiązanie wykorzystywane jest zwłaszcza w pomieszczeniach z otwartą kuchnią na salon. Czy  to dobry pomysł? Jakie panele do kuchni wybrać? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej!

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, warunki panujące w kuchni mogą uszkodzić podłogę. Jeśli zamiast tradycyjnych płytek chcesz, żeby w Twojej kuchni pojawiły się panele, musisz wybrać te z odpowiednimi parametrami. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Sprawdź klasę ścieralności

Przede wszystkim zwróć szczególną uwagę na klasę ścieralności paneli, której skala zwykle wynosi od AC1-AC5. Im wyższa klasa ścieralności, tym panele będą bardziej odporne i utrzymają doskonały wygląd na wiele lat. Oczywiście wysoka klasa ścieralności wpływa również na cenę, dlatego, jeśli zależy Ci na dobrej równowadze pomiędzy jakością i ceną, zachęcamy do zakupu paneli klasy AC4.

Jakie panele  do kuchni? – ważna jest klasa używalności

Panele dedykowane do użytku domowego posiadają oznaczenia od 21 do 23. Kupując panele, należy wybrać te z oznaczeniem 23. Niektórzy wykończają kuchnię panelami przeznaczonymi do użytku komercyjnego z oznaczeniem od 31 do 33, co gwarantuje jeszcze większą trwałość materiałów.

Postaw na twardość

Jeśli zastanawiasz się, jakie panele do kuchni wybrać, niezwykle ważną cechą jest ich twardość. Dokładnie chodzi o twardość wierzchniej warstwy paneli, która jest mierzona w skali Brinella (BHN). Jeśli decydujesz się na panele drewniane do kuchni, wybierz te z oznaczeniem 3-4 BHN. Panele z twardością powyżej 4BHN są wykonane z drzew egzotycznych (np. jatoba czy merbau). Polecane do pomieszczeń o dużej intensywności użytkowania są też panele dębowe czy jesionowe. Równie dobrym wyborem będzie także orzech, grusza lub grab. Wszystkie wymienione rodzaje drewna cechuje twardość na poziomie 3-4 BHN.

Nie zapomnij o wodoodporności

Panele są narażone na niekorzystne działanie wody, dlatego wybierz produkt wodoodporny. Panele do kuchni nie powinny mieć większej pęczliwości niż 5%. Co to oznacza? Panele zalane wodą na 24 godziny napęcznieją maksymalnie o 5%. To bardzo ważna cecha, na którą powinieneś zwrócić uwagę, ponieważ standardowe panele posiadają współczynnik pęczliwości na poziomie 20%.

Przede wszystkim wiele osób decyduje się na panele z powodów estetycznych. Zdecydowanie ocieplają pomieszczenie i sprawiają, że prezentuje się bardziej przytulnie. Znajdują zastosowanie nie tylko w klasycznych wnętrzach, ale również w bardzo nowoczesnych kuchniach, w celu przełamania stylów. Ponadto nie są zimne jak płytki, dlatego przyjemniej się po nich chodzi, co docenią szczególnie osoby, które spędzają dużo czasu w kuchni. Dodatkowo łatwo utrzymać je w czystości, a więc nie wymagają stosowania specjalnych preparatów lub skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych.

Mamy nadzieję, że dzisiejszy wpis pomoże Ci wybrać idealne panele do kuchni. Jeśli szukasz fachowca do ich położenia, skorzystaj z naszej usługi wykończenia wnętrz.

 

Choć w wielu nowoczesnych aranżacjach okien królują rolety i żaluzje, to właśnie firany i zasłony nadają wnętrzu przytulności oraz elegancji. Oczywiście, aby osiągnąć taki efekt, należy kupić odpowiedni karnisz. Jaki karnisz wybrać? Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się więcej na ten temat, a z pewnością uda Ci się stworzyć piękną i niepowtarzalną ozdobę okna.

Biorąc pod uwagę sposób mocowania karniszy, wyróżniamy karnisze ścienne oraz karnisze sufitowe. Pierwsze z wymienionych mocowane są bezpośrednio do ściany nad ramą okienną, a sufitowe, jak wskazuje sama nazwa, montuje się na suficie tuż nad oknem.

Następnie, ze względu na sposób mocowania firan i zasłon, wyróżniamy karnisze drążkowe, szynowe i linkowe. Jeśli zastanawiasz się, jaki karnisz do zasłon z kółkami będzie najlepszy, to zdecydowanie wybierz karnisz drążkowy. To dobre rozwiązanie także dla firan z tunelem lub szelkami. Ponadto w przypadku, gdy rurka okaże się za długa, możemy przyciąć ją samodzielnie. Karnisz szynowy umożliwia w odróżnieniu od karnisza rurowego przesuwanie firan i zasłon po całej długości. Jest również znacznie lżejszy i pozwala na niemal bezgłośne przesuwanie tkanin po szynie. Karnisze linkowe z kolei pasują do minimalistycznych wnętrz. Ze względu na konstrukcję w postaci cienkiej linki, tego rodzaju karnisz nadaje się do lekkich, zwiewnych materiałów. Na rynku znajdziemy także karnisze podwójne, które umożliwiają zawieszenie jednocześnie  firan i zasłon, jak i karnisze pojedyncze, pasujące to nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Ważną kwestią przy wyborze karnisza jest dopasowanie jego koloru oraz stylu do innych elementów wnętrza. Karnisze dobieramy na podstawie przeważających kolorów w danym pomieszczeniu lub zestawiając je z kolorem okuć mebli, stolików itp. Karnisze pełnią obecnie także funkcję estetyczną i są dostępne w wielu kolorach, między innymi antycznego złota, antracytu czy kości słoniowej. Często zwieńczone są różnego rodzaju motywami roślinnymi, które dodają im lekkości i elegancji. Dla fanów prostych form czekają karnisze okrągłe lub kwadratowe bez dodatkowych ozdób, które świetnie wtapiają się w tło wnętrza i stanowią ramę dla powieszonych na oknie tkanin. Jeśli urządzasz wnętrze w stylu glamour, znajdziesz na rynku również karnisze zakończone kamyczkami, które ładnie odbijają światło dziennie.

Karnisz – ile szerszy od okna?

Aranżując wnętrze należy zachować odpowiednie proporcje, aby osiągnąć oczekiwany efekt wizualny. Ile karnisz powinien wystawać za okno? Dobrze dobrany karnisz wystaje poza krawędzie wnęki okiennej około 20 cm po obu stronach. Mowa oczywiście o samym karniszu, bez dekoracyjnych zakończeń. To sprawi, że bez trudu będzie można odsuwać zasłony w ciągu dnia, nie ograniczając dopływu światła dziennego. Takie rozwiązanie powiększa również optycznie okno i całą ścianę oraz ułatwi mycie okien bez konieczności ściągania zasłon.

Karnisz – ile cm od sufitu?

Zastanawiasz się na jakiej wysokości powiesić karnisz? Z reguły im bliżej sufitu, tym lepiej. Karnisz zamontowany zbyt nisko zaburza proporcje pomieszczenia.

Salon jest zwykle największym i najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniem w całym mieszkaniu, dlatego poszukując karnisza do tego wnętrza, mamy wiele możliwości. Najlepiej sprawdzą się karnisze o grubości Ø19, które pasują zarówno do ciężkich zasłon, jak i zwiewnych firan. Na rynku znajdziesz karnisze bogato zdobione, jak również o prostych formach, a szeroki wybór kolorów pozwoli Ci dopasować karnisz do mebli czy dodatków. Jeśli chcesz urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym, ciekawą propozycją są karnisze apartamentowe o profilu w kształcie prostokątnym. Pozwalają na przesuwanie zasłon i tkanin po całej długości, a dzięki zastosowaniu łuków, można je zamontować również w przypadku okien narożnych.

Jaki karnisz do salonu – pojedynczy czy podwójny?

Przede wszystkim musisz zastanowić się, jaki efekt chcesz osiągnąć i na tej podstawie ustalić, jaka liczba drążków będzie potrzebna. Jeśli na oknie ma pojawić się wyłącznie firana, wystarczy pojedynczy drążek. W przypadku, gdy planujesz powiesić zarówno zasłony, jak i firany, najlepiej sprawdzi się karnisz dwuszynowy.

Biorąc pod uwagę fakt, że większość kuchni to zazwyczaj niewielkie pomieszczenia, warto wybrać proste karnisze, które nie przytłoczą pomieszczenia, a jedynie będą stanowić tło dla firan. Jeśli w kuchni znajduje się małe okno, warto wybrać cienkie karnisze o rurze grubości Ø16. Kuchnia jest narażona na duże działanie wilgoci, dlatego zamiast karniszy drewnianych, lepiej wybrać te wykonane ze stali nierdzewnej.

Większość z nas posiada niewielkie sypialnie, gdzie podobnie jak w przypadku kuchni, najlepiej sprawdzą się cienkie karnisze o grubości Ø16 o prostych, niewyszukanych formach. Kolor karniszy warto dopasować pod kolor mebli lub klamek czy uchwytów mebli. W sypialni kluczową kwestią jest zacienienie pomieszczenia na noc, dlatego, aby osiągnąć ten efekt, pamiętaj, żeby karnisz był dłuższy o co najmniej 40 cm od ramy okiennej.

Jaki karnisz wybrać? – wskazówki

Jeśli wysokość ścian jest niższa niż standardowa, warto zamontować szynę bezpośrednio na suficie i zdecydować się na firany lub zasłony sięgające do samej posadzki, lub leżące bezpośrednio na niej. Takie rozwiązanie optycznie wydłuży i wysmukli wnętrze oraz doda mu lekkości.

Przy aranżacji okna zwracaj uwagę na grzejnik i parapet. Firana nie powinna się opierać ani na grzejniku ani na parapecie. Należy zamontować karnisz w taki sposób, aby firana odstawała około 2 cm od parapetu lub grzejnika i mogła ładnie się falować.

Ile żabek do karnisza kupić? Zakłada się, że przy standardowym mocowaniu firan i zasłon na zakładkę jest potrzebna 1 żabka na każde 10 cm tkaniny. Warto również kupić o kilka j żabek i pierścieni więce, ponieważ niektóre ciężkie zasłony lub firany wymagają użycia większej liczby żabek.

Ciekawym pomysłem na ukrycie starszych lub niepasujących do reszty salonu karniszy jest maskownica. Jest to rodzaj sztukaterii, który występuje zarówno w postaci prostych, klasycznych form, jak i bogatych zdobień.

Montaż mebli, wymiana armatury, regulacja okien czy wymiana zamka to zadania, z którymi może nie poradzić sobie starsza osoba. W związku z tym, że zarówno w Polsce, jak i całej Europie z roku na rok wzrasta liczba seniorów, rośnie także zapotrzebowanie na usługi złotej rączki. Niekiedy nawet mało skomplikowane czynności są niemożliwe do wykonania ze względu na stan zdrowia, a przede wszystkim przez ograniczenia ruchowe. Złota rączka dla seniora to usługa, która ma na celu podniesienie jakości życia osób starszych i przystosowania ich otoczenia do ich potrzeb, jak również zwiększenia ich bezpieczeństwa. Jakie czynności wykonuje złota rączka i do jakich prac można go wezwać? Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

W podeszłym wieku nawet z pozoru proste czynności mogą stanowić nie lada wyzwanie. Prace wymagające wspinania się na drabinę są niebezpieczne, dlatego zachęcamy do skorzystania z usług złotej rączki. Montaż oświetleniamontaż karniszy czy wymiana żarówek zajmą mu zaledwie chwilę, a bez wątpienia wyręczą starszą osobę. Oferujemy również montaż obrazów, luster, półek, kwietników, rolet, suszarek i wielu innych przedmiotów, które uatrakcyjniają wnętrze.

Zdajemy sobie sprawę, że wraz z wiekiem samodzielne skręcenie mebli jest bardzo trudnym do zrealizowania zadaniem. Częstym problemem jest też znalezienie fachowca, który podejmie się montażu małych przedmiotów. Z tego powodu starsi ludzie wahają się nad wymianą starych mebli, w obawie, że nie poradzą sobie z ich złożeniem. W związku z tym oferujemy skręcanie mebli o małych gabarytach. Nasz pan złota rączka szybko i sprawnie złoży nowy stół lub krzesła, stolik kawowy czy szafkę nocną. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, jak wybrać wygodny zestaw jadalniany.

Częstym problemem, z jakim zmagają się seniorzy, jest ograniczenie ruchowe ze względy na bariery architektoniczne. Jeśli osoba starsza porusza się na wózku inwalidzkim lub korzysta z chodzika, warto rozważyć montaż drzwi o szerokości 90 cm, które umożliwiają swobodne poruszanie się w mieszkaniu. Dobrym rozwiązaniem są również drzwi przesuwne oraz łamane. Należy pamiętać, aby zadbać o przestrzeń wokół drzwi po obu stronach. Powinno się zostawić wolne miejsce o promieniu 150 cm, aby umożliwić swobodne manewrowanie wózkiem lub chodzikiem. Niekiedy wymagana jest naprawa listew przypodłogowych, które mogą poluzować się wskutek uderzenia ich wózkiem. Poluzowane listwy stanowią zagrożenie także dla mobilnych osób starszych, które mogą się o nie potknąć.

Mieszkanie dla seniora powinno być także pozbawione progów, a klamki i uchwyty montujemy na wysokości 70 cm. Montaż uchwytów złota rączka przeprowadza w najczęściej uczęszczanych pomieszczeniach, na przedpokoju, w kuchni oraz w łazience. W przypadku łazienki uchwyt powinien pojawić się w pobliżu muszli klozetowej, ułatwiając siadanie i wstawanie z toalety, jak również pod prysznicem, aby uchronić osobę starszą przed upadkiem.

Podobnie wraz z wiekiem warto przemyśleć wybór wygodniejszego zlewozmywaka oraz umywalki, które montuje się na najbardziej optymalnej wysokości, aby nie obciążać pleców lub nie wymuszać nadmiernego schylania. Jeśli już mowa o wygodzie, warto rozważyć montaż deski sedesowej wykonanej z trwalszych materiałów. Osoby starsze stosują często specjalną nakładkę podwyższającą na sedes. Aby podnieść jej stabilność, warto wybrać deskę o zwiększonej odporności.

W przypadku ciemnego nalotu na silikonie wokół zlewów, umywalek i kabin, należy wymienić silikon. Ciemny nalot to siedlisko pleśni oraz grzybów, które są groźne dla naszego organizmu. Wykonamy ponowne silikonowanie, w celu zabezpieczenia sanitariatów przed działaniem wody.

Seniorzy są łatwym celem dla złodziei. Naprawa klamek i zamków w drzwiach oraz w oknach pomoże uchronić osoby starsze przed włamaniem. Aby zwiększyć poczucie bezpieczeństwa i zabezpieczyć mieszkanie przed potencjalną kradzieżą, warto zainwestować również w drzwi antywłamaniowe z atestem. Wysokiej jakości stal uniemożliwia złodziejom rozwiercenie zamków. Drzwi są odporne na wyginanie i gwarantują dźwiękoszczelność, dzięki czemu nie słychać hałasu dobiegającego z klatki schodowej. Warto wybierać modele, które posiadają szerokokątny, panoramiczny wizjer, zwłaszcza jeśli senior mieszkający w domu ma problemy ze wzrokiem.

Osoby starsze mieszkające na parterze w mieszkaniu z balkonem, w trosce o własne bezpieczeństwo powinny przemyśleć montaż okien lub rolet antywłamaniowych. Klamki w oknach umieszczone standardowo również mogą stanowić wyzwanie dla starszej osoby, szczególnie dla seniorów mieszkających w kamienicach, gdzie okna potrafią sięgać niemal sufitu. Pomocna może okazać się zasuwnica z obniżoną klamką lub klamka z dłuższym uchwytem.

Przeciągi i zimne powietrze wpadające do domu drzwiami i oknami stanowi spore zagrożenie dla układu odpornościowego seniorów. Regulacja i uszczelnianie okien i drzwi sprawią, że do domu będzie dostawać się mniej zimnego powietrza. Dodatkowo pozwoli to zmniejszyć koszty ogrzewania.

Podobnie problemem może być podłączenie pralki lub zmywarki. Montaż tych sprzętów wiąże się ze schylaniem i przyjmowaniem niewygodnych pozycji, które mogą prowadzić do kontuzji i długotrwałych stanów bólowych. W ostatnim czasie jedną z często wykonywanych przez naszych fachowców usług, jest podłączenie zmywarki. Nadal wiele osób w podeszłym wieku nie ma zaufania do tego typu sprzętów, jednak jest to bardzo wygodne i energooszczędne rozwiązanie. Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem o zmywarkach, który pozwoli dowiedzieć się więcej o tych urządzeniach. W naszym innym wpisie można znaleźć tanie i dobre zmywarki do 1300 złotych.

Ciągła eksploatacja prowadzi do zużycia armatury, dlatego niekiedy pojawia się problem z cieknącym kranem. Niekiedy wystarczająca jest naprawa kranu, jednak jeśli armatura pamięta czasy poprzedniej epoki, warto rozważyć wymianę kranu. Na rynku znajdziemy ciekawe rozwiązania dla seniorów, które posiadają na przykład dłuższą dźwignię, a ponadto umożliwiają mniejsze zużycie wody, co przekłada się na niższe rachunki. Wymiana baterii umywalkowej czy wymiana baterii prysznicowej wykonywana przez naszego specjalistę trwa niespełna godzinę.

Innym, równie częstym problemem jak cieknący kran, jest uszkodzona spłuczka. Przyczyną może być wadliwie działająca uszczelka lub niedokręcone nakrętki. Warto, aby problemowi przyjrzał się fachowiec, ponieważ mimowolnie cieknąca woda po muszli może przyczynić się do wyższych rachunków za wodę.

Częstym problemem jest też zatkany odpływ w umywalce lub w zlewie. Najczęstszą przyczyną jest niewłaściwe użytkowanie, stosowanie bardzo agresywnej chemii, wrzucanie do zlewu dużych kawałków pokarmów. Konieczne będzie udrażnianie zatkanych odpływów, które sprawnie przeprowadzi nasz pan złota rączka. Niekiedy konieczna jest wymiana syfonu, zwłaszcza, jeśli ten, który znajduje się w mieszkaniu, jest żeliwny. Jest on trudny do demontażu i ciężko go wyczyścić, dlatego warto wymienić go na syfon plastikowy.

Ceny zmywarek spadają, więc kupno nowego urządzenia jest coraz częstszym i korzystniejszym wyborem. Mimo to, wielu użytkowników zmywarki nie ma pojęcia, jak wygląda pierwsze uruchomienie zmywarki. Jeśli Ty również siłujesz się z podłączeniem nowego urządzenia, przeczytaj nasz najnowszy poradnik!

Pierwsze włączenie zmywarki jest już za Tobą, ale zastanawiasz się co robić, gdy zmywarka nie pobiera wody?

Skoro interesuje Cię podłączanie zmywarki, zakładamy, że dobrałeś urządzenie pod kątem rozmiarów, poboru energii oraz typu. Zanim podłączysz zmywarki, sprawdź twardość wody w swoim mieszkaniu. Podłączanie zmywarki zacznij od doprowadzenia urządzenia do zaworu zimnej wody. Dlaczego możesz pominąć zawór ciepłej wody? Zmywarka sama podgrzeje wodę do wymaganej temperatury, dlatego pierwsze uruchomienie zmywarki jest nieco prostsze niż mogłoby się to wydawać.

Oprócz tego, zapoznaj się z funkcjami nowego urządzenia. Sprawdź, czy zmywarka dysponuje odmiennymi trybami zmywania oraz upewnij się, że posiadasz wszelkie środki chemiczne potrzebne do zmywania naczyń.

Nie będzie żadnym sekretem fakt, iż zmywarka bez środków chemicznych nie zmyje nawet najmniejszej plamy na naczyniach. Dobór odpowiednich środków jest więc kluczowy, aby urządzenie spełniło swoją kluczową funkcję. W co należy się wyposażyć?

 • Nabłyszczacz
  Zakup nabłyszczacza ułatwi zapobieganie powstawaniu smug na talerzach i sztućcach. Korzystanie z nabłyszczacza jest również banalnie proste. Wlej płyn do wyznaczonego do tego pojemnika w zmywarce, zwykle oznaczonego gwiazdką. Jeśli nie możesz go zlokalizować, spójrz do instrukcji dołączonej do urządzenia.
 • Sól do zmywarki
  Pierwsze uruchomienie zmywarki powinno być wzorem do przyszłego naśladowania. Aby uniknąć kamienia na talerzach i sztućcach, od samego początku korzystaj z soli do zmywarki. Zacieki oraz skrócenie żywotności urządzenia nie jest czymś, z czym chciałbyś mieć do czynienia. Pierwsze uruchomienie zmywarki wymaga wsypania soli do momentu, aż woda ze specjalnego pojemnika zacznie wyciekać.

Czy pierwsze zmywanie powinno być tzw. pustym płukaniem? Odpowiedź na to mącące głowy pytanie jest zasadniczo prosta – tak. Puste płukanie pozwoli zmywarce oczyścić wnętrze i odpowiednio wyparzyć wszelkie elementy, które w przyszłości będą miały styczność z talerzami i sztućcami. Pamiętaj jednak, że puste płukanie nie jest do końca puste. W zmywarce powinny znaleźć się wszelkie niezbędne artykuły chemii domowej np. sól do zmywarki.

Jeśli masz za sobą pierwsze uruchomienie zmywarki w formie pustego płukania, włóż naczynia do urządzenia, a następnie wybierz odpowiedni program. Gdy urządzenie się wyłączy, nie otwieraj jego drzwiczek. Odczekaj aż zawartość pralki odparuje, a w środki zostaną jedynie ciepłe naczynia. Ulatniająca się z otwartej od razu zmywarki para może zniszczyć Twoje kuchenne meble.

Niezależnie od tego, jakim urządzeniem aktualnie dysponujesz, uruchamianie zmywarki będzie wyglądało niemal identycznie. Od czego zacząć?

 1. Podłącz zmywarkę do dopływu wody oraz prądu.
 2. Dozownik zmywarki wypełnij solą oraz nabłyszczaczem.
 3. Wykonaj tzw. puste płukanie.
 4. Pierwsze uruchomienie zmywarki jest już za Tobą, więc możesz śmiało wypełnić urządzenie naczyniami.
 5. Wybierz odpowiedni program i rozpocznij zmywanie swoich talerzy, misek i sztućców.

Gdy zmywarka nie domywa naczyń, nie zawsze przyczyną takiego stanu jest awaria podzespołów. Niekiedy winne jest niewłaściwe użytkowanie zmywarki. Jeśli również borykasz się z problemem niedomytych naczyń, przeczytaj nasz dzisiejszy wpis, być może wizyta fachowca lub wymiana zmywarki nie będzie konieczna. Podpowiemy również, jakie usterki zmywarek odpowiadają za niedomywanie naczyń.

Zanim wezwiesz fachowca, zastanów się, czy na pewno prawidłowo korzystasz z urządzenia. Przeładowywanie zmywarki i układanie jednych naczyń na drugich uniemożliwia przedostanie się wody do całej komory urządzenia. To może skutkować niedomytymi garnkami lub sztućcami. Nawet najlepszy sprzęt nie poradzi sobie w tym przypadku z zabrudzeniami, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na maksymalną ładowność zmywarki. Lepiej wykonać dwa cykle zmywania, niż domywać nieusunięte resztki podczas zmywania ręcznego

Nieodpowiedni program zmywania

Jeśli Twoja zmywarka nie domywa naczyń, być może wybierasz zbyt krótki program zmywania do stopnia zabrudzenia naczyń. Niestety krótki program jest dedykowany do mycia naczyń lekko zabrudzonych i może okazać się nieefektywny w przypadku mocno zaschniętych resztek.

Innym powodem niedomywania naczyń może być brudna zmywarka. Jeśli urządzenie nie jest poddawane regularnym czynnościom pielęgnacyjnym czy odkamienianiu, zmniejsza się jego efektywność.

Jeśli odpowiednio korzystasz ze zmywarki i nie zapominasz o jej regularnym czyszczeniu, a problem niedomytych talerzy czy szklanek powraca, można przypuszczać, że przyczyną problemu jest usterka urządzenia. Poniżej przedstawiamy najczęstsze awarie przyczyniające się do niedomywania naczyń.

Uszkodzenie elektrozaworu

Jest to element odpowiadający za dopływ wody. W przypadku uszkodzenia lub zatkania elektrozaworu do zmywarki dostanie się niedostateczna ilość wody do umycia naczyń.

Zapchane spryskiwacze

Jeśli zmywarka nie domywa naczyń w górnym koszu lub tylko w dolnym, być może powodem usterki jest spryskiwacz górny, znajdujący się w górnej części kosza lub spryskiwacz dolny, znajdujący się w dolnej części komory. Warto spróbować wyczyścić otwory spryskiwaczy, ponieważ mogły zostać zatkane przez resztki jedzenia.

Uszkodzona grzałka

Aby skutecznie umyć naczynia, zmywarka myje je w wodzie o odpowiedniej temperaturze. Jeśli grzałka jest uszkodzona, nie podgrzeje wody do pożądanej temperatury i tym samym urządzenie nie poradzi sobie z domyciem wszystkich zabrudzeń.

Uszkodzona pompa myjąca

W przypadku, gdy zmywarka nie domywa naczyń, być może winę za ten stan rzeczy ponosi pompa myjąca. Ma ona za zadanie przepompowanie wody do spryskiwaczy, wykorzystując silnik i wirnik.

Uszkodzony dozownik detergentu

Być może doszło do uszkodzenia klapki lub mikrozłącznika w dozowniku detergentów. Taka usterka uniemożliwia umycie naczyń z użyciem detergentów, a tym samym skutkuje niedomytymi sztućcami czy garnkami.

Oczywiście nie są to wszystkie awarie, które odpowiadają za to, że zmywarka nie domywa naczyń. Jeśli odpowiednio dbasz o urządzenie, a problem stale się pojawia, nie czekaj i już teraz wezwij nasz serwis zmywarek. Szybko znajdziemy przyczynę usterki i usuniemy awarię.

Piekarniki są jednymi z częściej eksploatowanych urządzeń gospodarstwa domowego, co przyczynia się również do powstawania różnego rodzaju usterek w trakcie ich eksploatacji. Czasami zdarza się, że piekarnik grzeje cały czas. Przeczytaj nasz dzisiejszy wpis i dowiedz się, co może być przyczyną tego problemu. Na szczęście powód usterki nie jest trudny do usunięcia, a w niektórych przypadkach poradzisz sobie z wymianą części samodzielnie!

Funkcje piekarnika, takie jak termoobieg, grzałka górna czy dolna są ustawiane za pomocą przełącznika funkcji. Jeśli piekarnik grzeje po wyłączeniu, może to oznaczać, że przełącznik się zaciął. Po odłączeniu urządzenia od sieci problem znika, a pojawia się ponownie po włożeniu wtyczki do kontaktu? Z pewnością konieczna będzie wymiana przełącznika na nowy.

Termostat to część odpowiadająca za uruchamianie i wyłączanie grzałki w odpowiednim momencie. Uszkodzony termostat może powodować, że piekarnik grzeje cały czas. Wymiana tej części nie jest skomplikowaną czynnością, jeśli jednak nie czujesz się na siłach, wezwij do pomocy sprawdzony serwis AGD.

Podczas częstego otwierania lub zamykania drzwiczek piekarnika może dojść do odczepienia się wtyczki czujnika temperatury. To powoduje, że piekarnik nie jest w stanie ustalić odpowiedniej temperatury i pracuje bez przerwy. Czujnik znajduje się wewnątrz komory piekarnika i wystarczy wczepić go ponownie, a problem ustanie.

W przypadku starszych urządzeń, które służą nam od dekady lub dłużej, przyczyną problemów z grzaniem może być nieszczelność drzwi. Zużyte uszczelki drzwi czy rozregulowane zawiasy mogą sprawić, że drzwi nie będą się domykać, a tym samym piekarnik nie będzie w stanie osiągnąć wymaganej temperatury. Wymiana sparciałych uszczelek pomoże usunąć zaistniały problem z działaniem urządzenia i posłuży Ci ono jeszcze przez kolejną dekadę.

Jeśli Twój piekarnik grzeje cały czas, teraz już wiesz, co może być przyczyną usterki. W przypadku, gdy wykluczysz wszystkie z wymienionych powodów problemów z grzaniem, konieczna będzie wizyta serwisanta, który bez trudu znajdzie uszkodzony element piekarnika.

Martwi Cię opłakany stan Twoich kaloryferów? Cieknący kaloryfer to jedna z najczęstszych przyczyn wzywania fachowców od instalacji. Nie jest to jednak działanie na wyrost. Warto pamiętać, iż kaloryfer, z którego leje się woda wkrótce może ulegnąć jeszcze poważniejszej awarii, a w konsekwencji – przestać grzać. Nie wiesz, jak pokonać cieknący kaloryfer? Nie chcesz ryzykować zawilgoceniem podłogi? Przeczytaj nasz najnowszy poradnik!

Przyczyn wycieku wody z kaloryfer jest sporo, ale większość z nich zdiagnozujesz całkowicie samodzielne. Najważniejszym przyrządem do diagnozowania awarii grzejnika będzie… Twoje oko. Dlaczego kaloryfer cieknie?

 • Nieszczelny zawór grzejnika
  Cieknący grzejnik może być skutkiem zwykłego uszkodzenia zaworu. Samodzielna naprawa zaworu może być jednak trudna, dlatego najlepszym wyjściem jest szybki kontakt z fachowcem.
 • Kapiący śrubunek
  Jeśli woda cieknie na dolnym połączeniu grzejnika, winowajcą mogą być zbyt luźne śrubki. Spróbuj dokręcić śruby, pamiętaj, że zbyt mocne dokręcenie śrubunku sprawi, że grzejnik będzie wylewał jeszcze więcej wody.
 • Uszkodzenie żeberek kaloryfera
  Nie od dzisiaj wiadomo, że rdza to jeden z najcięższych wrogów każdego grzejnika. Jeśli zauważyłeś na żeberkach grzejnika rdzawe naloty, istnieje możliwość, że cieknący kaloryfer to skutek powstających w ten sposób nieszczelności.

Udało Cię się prawidłowo zdiagnozować przyczynę wycieku wody z grzejnika? Czas na wymianę zaworu! Do przeprowadzenia bezpiecznej i skutecznej wymiany zaworu potrzeba jednak spuścić całą wodę z grzejnika. Prawdopodobnie nie masz w tym doświadczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem problemu okaże się doświadczony hydraulik.

Wymiana zaworu nie jest kosztownym zabiegiem, a sama wizyta fachowca nie powinna zająć więcej niż godzinę Twojego czasu. Co prawda specjalista sam dobierze najlepszy sposób usunięcia awarii, ale miej na uwadze, iż istnieje możliwość zarówno wymiany, jak i uszczelnienia zaworu zwykłą taśmą teflonową.

Niewielkie szczeliny, które powstały w skutek działania rdzy, uszczelnisz za pomocą specjalnego kleju. Jeśli perforacje znacznie się powiększyły, a nieszczelności nie da się zalepić klejem – czeka Cię lutowanie. Innym, równie skutecznym sposobem na rdzawy nalot na kaloryferze jest dokładnie wyczyszczenie połączeń między żeberkami. Pamiętaj również o zmianie uszczelek grzejnika oraz regularnie sprawdzaj stan części pokrytych rdzą. Uszczelnianie i klejenie nieszczelności może się jednak okazać rozwiązaniem jedynie czasowym. W takim wypadku, niezbędna będzie wymiana grzejnika na nowy, która w dłuższym czasie będzie o wiele bardziej opłacalna.

Czy jako lokator lub właściciel mieszkania w bloku masz obowiązek samodzielnej naprawy niesprawnego kaloryfera? Spór odpowiedzialnego za naprawę grzejnika mieszkaniu spółdzielczym ciągnął się od lat, ale najbardziej aktualne przepisy są stosunkowo jasne. Za naprawę cieknący grzejnika w bloku odpowiada spółdzielnia mieszkaniowa. Kaloryfery, jako integralna część instalacji grzewczej, nie stanowi elementu własności właściciela lokalu. Wszelkie koszty wymiany lub naprawy grzejnika ponosi spółdzielnia mieszkaniowa.

Zatkana toaleta może nas spotkać zarówno w domowym zaciszu, jak i na Dworcu Centralnym. Niedrożność rur w Warszawie to nie jest co prawa nasze zmartwienie, ale jedzenie lub papier w rurach naszego mieszkania — jak najbardziej. Zapchana toaleta pogarsza warunki higieniczne panujące w naszej łazience, a ponadto całkowicie uniemożliwia spełnienie jednej z najbardziej podstawowych potrzeb fizjologicznych. Aby oszczędzić sobie nieprzyjemnych sytuacji, dowiedz się, jak odetkać toaletę domowymi sposobami.

Nie da się ukryć, że najpopularniejsze przyczyny zatkania toalety są również najbardziej prozaicznymi przyczynami. W lwiej części przypadków nie jest to wada instalacji wodnej, niedrożność rur położonych w ścianach czy uszkodzenie zaworów. Zatkana toaleta to oczywiście efekt nieprawidłowego użytkowania tejże toalety. Wśród najczęściej występujących czynników zapchania, można wymienić m.in.:

 • Toaleta zatkana jedzeniem. Resztki jedzenia osadzają się w początkowej części rury, blokując dalszy spływ wody.
 • Zbyt duża ilość papieru toaletowego. Podobnie jak w przypadku jedzenia, papier osadza się na dnie muszli i skutecznie uniemożliwia wodzie jakikolwiek przepływ.
 • Zapchanie toalety może być również skutkiem wyrzucania do toalety materiałów, które zwykle wyrzucilibyśmy do śmietnika. Chodzi to o m.in.: waciki, podpaski, patyczki do uszu oraz nakrętki. Toaleta zatkana plastikiem sprawi nam najwięcej problemów.

Zatykanie się rur w łazience może być skutkiem awarii spłuczki

Niepoprawne korzystanie z urządzeń sanitarnych w naszym mieszkaniu to jedno. Gorzej, jeśli napotkamy na nieprzyjemne skutki naszego niedbalstwa. Zapchanie muszli to przede wszystkim rozwój bakterii, brzydki zapach, blokada użytkowania oraz w skrajnych przypadkach, wylanie wody z muszli. Jeżeli cenisz sobie swoje zdrowie i świetny stan posadzki w łazience — pamiętaj o regularnym czyszczeniu toalety.

Profilaktykę mamy więc za sobą, co jeśli toaleta jest już zapchana? Jak przygotować się do jej udrażniania? Samodzielne usunięcie zatoru w toalecie jest właściwie banalnie proste. Najważniejszym etapem całego procesu są odpowiednie przygotowania. Szybkie i skutecznie odetkanie przepływu wody będzie wymagało od Ciebie zaopatrzenia się w gumowe rękawice, akcesoria do odtykania, sprzęt do odtykania oraz maskę ochronną. Oczywiście istnieją również bardziej specjalistyczne sposoby, którym nie oprze się żadna zatkana toaleta, ale w tym artykule skupiamy się wyłącznie na sposobach domowych.

Odetkanie toalety płynem do mycia naczyń

Tak, pierwszy prezentowany przez nas sposób jest również tym najprostszym. Przygotuj płyn do mycia naczyń oraz kilka litrów ciepłej wody. Wlej płyn do muszli, w której zalega woda, a następnie odczekaj od 15 do 20 minut. Po odczekaniu wyznaczonego czasu wlej do muszli ciepłą wodę i po dłuższej chwili spuść wodę. Odetkanie muszli płynem nie jest najskuteczniejszym sposobem, ale sprawdzi się w przypadku zapchania muszli papierem toaletowym.

Zatkana toaleta a soda oczyszczona

Soda oczyszczona i ocet to dwójka najlepszych przyjaciół każdej domorosłej złotej rączki. Sodą i octem wyczyścimy lodówkę, pralkę, a nawet zmywarkę. Do zatkanej toalety wsyp kilka łyżeczek sody, a po chwili zalej wszystko połową szklanki octu. Po kilku minutach spuść wodę i obserwuj, czy woda zgodnie z naszym życzeniem spływa w odmęty instalacji. Jeśli nie, powtarzaj cały proces do skutku.

Nasz najlepszy przyjaciel — przepychacz sanitarny

Jeżeli powyższe sposoby zawiodły, a nie chcesz korzystać ze specjalistycznych środków do czyszczenia, zatkana toaleta nie oprze się klasycznemu przepychaczowi. Przyciśnij gumową końcówkę narzędzi do odpływu, a następnie przyciśnij. Gdy ciśnienie pod końcówką spadło do minimum, pociągnij energicznie za przepychacz. Całą czynność powtarzaj aż do skutku.

Zatkana toaleta i kret — Czy jest to dobre połączenie?

Wszyscy to wiemy i nie trzeba tego powtarzać. Kret jest królem wszelkich środków chemicznych do czyszczenia naszych domowych instalacji. Jeśli zamierzasz skorzystać ze środków chemicznych, dokładne instrukcje postępowania znajdziesz na opakowaniu. My natomiast postaramy się doradzić, co zrobić, gdy zatkana toaleta jest zanadto uciążliwa. Po pierwsze, pamiętaj, że od zbyt dużej ilości środka chemicznego toaleta może zapchać się jeszcze bardziej. W tym wypadku wszystko, czego potrzebujesz to czajnik świeżo zagotowanej wody. Wlej ciepłą wodę do muszli i czekaj, aż cały zator się rozpuści. Stosując środki chemiczne, pamiętaj również o zachowaniu wszelkich zasad bezpieczeństwa. Są to najczęściej środki silnie żrące, dlatego obecność rękawiczek i maski ochronnej jest obowiązkowa.

To by było na tyle. Większość z przedstawionych przez nas sposobów na zapchaną toaletę to proste czynności dostępne dla każdego z nas. Zwróć jednak uwagę, że przepychanie lub zalewanie muszli środkami żrącymi powinno być ostatecznością. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu toalety i zapomnij o wrzucaniu do niej resztek jedzenia lub odpadów z tworzywa sztucznego

Częste wybijanie korków to coś, z czym nie chcemy spotykać się na co dzień. Nagłe zgaśnięcie wszystkich urządzeń elektrycznych i brak możliwości ich włączenia niszczy nam plan dnia, uniemożliwia relaks, a nawet robi z nas osoby niezdolne do jakiejkolwiek pracy. Jeżeli w całym domu, mieszkaniu lub tylko w jednym z pomieszczeń nagle zabrakło prądu — prawdopodobnie na liczniku wybił bezpiecznik. Oznacza to niestety przeciążenie lub przegrzanie sieci, lub awarię jednego z urządzeń podłączonych do instalacji. Szukając w Internecie porad na częste wybijanie korków, otrzymujemy mnóstwo podpowiedzi, w głównej mierze dotyczących technicznego działania bezpieczników. Tym razem zacznijmy inaczej. Dowiedzmy się, jak działa bezpiecznik i do czego właściwie służy.

Bezpieczniki, znane szerzej jako korki lub stopki, montowane są na licznikach domowej instalacji elektrycznej. Są one jednym z podstawowych zabezpieczeń instalacji i chronią nasz sieć przed przeciążeniami i przegrzaniem. Co oznacza kolokwialne “wybijanie korków“? Nic innego jak wyłączenie się bezpieczników i opadnięcie ich wyłączników, zwykle po zbyt długim obciążeniu licznika. Gdy licznik zużywa więcej mocy, niż ta, do której Twoja instalacja została dostosowana — bezpieczniki błyskawicznie odcinają sieć od dopływu prądu. Wybicie korków nie podaje nam jednak przyczyny awarii na tacy. Znalezienie przyczyn “wyskakiwania” należy do naszych zadań, a proces ich szukania najlepiej zacząć od odłączenia jednego lub kilku urządzeń z prądu. Jeśli po podniesieniu wyłączników, dopływ prądu nie będzie zakłócony — prawdopodobnie znaleźliśmy głównego winowajcę.

Wybijanie korków — najczęstsze przyczyny związane z instalacją

Skoro mamy za sobą szybkie przypomnienie natury działania bezpieczników, dowiedzmy się, dlaczego właściwie korki wybijają. Instalacja elektryczna powinna działać bez zarzutu, dlatego wiele z powodów częstego wyskakiwania bezpieczników wiąże się ze złą konserwacją lub uszkodzeniem instalacji. Jeśli słyszysz dziwne szumy oraz trzaski lub spotkałeś się z migającymi światłami, powodem wybijania bezpieczników może być:

 • Przeciążenie sieci
  Przeciążenie sieci spotyka nas, gdy zbyt wiele urządzeń naraz zostaje podłączonych do prądu. Zasilenie wszystkich odbiorników wykorzystuje za dużą ilość mocy łączonej, a korku wyskakują, gdy przekroczy 10% mocy umownej wpisanej na bezpieczniku. W większości umów dla domu poziom mocy dyspozycyjnej kształtuje się na poziomie 3,3kW. Przeciążenie sieci to w dzisiejszych czasach domena raczej starszych domów, wyposażonych w przestarzałą instalację. Instalacja zaplanowana na mniejsze zapotrzebowanie na energię nie będzie w stanie nadążyć, za co raz to bardziej zasobożernymi urządzeniami. W takim wypadku pozostaje nam wymiana lub odnowienie instalacji elektrycznej.
 • Przestarzałe bezpieczniki
  Częste wybijanie korków nie musi natomiast oznaczać konieczności wymiany całej instalacji. Bardzo często okazuje się, że to same bezpieczniki nie są w stanie działać w odpowiedni sposób. Onegdaj montowane bezpieczniki topikowe coraz częściej wymieniane są na nowocześniejsze bezpieczniki automatyczne, które cechują się mniejszą awaryjnością i większą odpornością na duży pobór mocy. Wymianę bezpieczników przeprowadzi uprawniony do tego elektryk, a sam proces wymiany nie zajmuje więcej niż kilka godzin.
 • Uszkodzenie sieci elektrycznej
  Przerwy w dopływie prądu nie muszą być jednak bezpośrednio związane z bezpiecznikami. Jeśli nasza domowa sieć elektryczna zaprzestaje działania kilka razy tygodniowo, a nawet dziennie — najlepszym wyjściem będzie kontakt z odpowiednim elektrykiem. Poważne komplikacje domowej sieci mogą obniżać poziom bezpieczeństwa instalacji, a wszelkie naprawy systemów elektrycznych powinien wykonywać fachowiec z uprawnieniami.

Wybijanie korków a uszkodzony sprzęt elektryczny

Nadmierne wybijanie bezpieczników może być spowodowane przez uszkodzone urządzenie podłączone do sieci elektrycznej. Pralka, żelazko lub telewizor, który nagle pobiera więcej mocy niż zazwyczaj, doprowadzi do wysadzanie korków w mieszkaniu. Jest to szczególnie łatwe do zaobserwowania, gdy korki wyskakują zawsze podczas podłączenie do prądu danego urządzenia. Spróbuj odłączyć wadliwy sprzęt do gniazdka i przetestuj instalację elektryczną innymi urządzeniami elektrycznymi. Jeśli problem się powtarza — sprawdź, czy któreś z urządzeń nie potrzebuje dużej mocy rozruchowej. Wymień starszą mikrofalówkę, odkurzacz czy żelazko na model z mniejszym poborem mocy, a problem powinien się ulotnić.

Czy wybijanie korków to powód, aby wzywać elektryka?

Pamiętajmy, że wyskakiwanie bezpieczników to wciąż najczęstszy powód braku prądu w polskich mieszkaniach i domach. Awarie instalacji elektrycznych często nie dają o sobie widocznych znaków, a zbyt częste wybijanie korkówmoże być jedną ze wskazówek. Najprostsze przyczyny wyskakiwania bezpieczników możemy wyeliminować samodzielnie. Pamiętaj o sprawdzeniu różnych konfiguracji podłączenia urządzeń do gniazdek w mieszkaniu oraz wymianie starego sprzętu elektrycznego na nowy. Jeśli jednak wiesz, że Twoje mieszkanie lub dom korzysta z przestarzałej instalacji lub system elektryczny dawno nie widział doświadczonego fachowca — sugerujemy skontaktować się z elektrykiem z uprawnieniami, aby nie narażać siebie i swoich bliskich na zbędne niebezpieczeństwo.

Częste wybijanie korków to coś, z czym nie chcemy spotykać się na co dzień. Nagłe zgaśnięcie wszystkich urządzeń elektrycznych i brak możliwości ich włączenia niszczy nam plan dnia, uniemożliwia relaks, a nawet robi z nas osoby niezdolne do jakiejkolwiek pracy. Jeżeli w całym domu, mieszkaniu lub tylko w jednym z pomieszczeń nagle zabrakło prądu — prawdopodobnie na liczniku wybił bezpiecznik. Oznacza to niestety przeciążenie lub przegrzanie sieci, lub awarię jednego z urządzeń podłączonych do instalacji. Szukając w Internecie porad na częste wybijanie korków, otrzymujemy mnóstwo podpowiedzi, w głównej mierze dotyczących technicznego działania bezpieczników. Tym razem zacznijmy inaczej. Dowiedzmy się, jak działa bezpiecznik i do czego właściwie służy.

Bezpieczniki, znane szerzej jako korki lub stopki, montowane są na licznikach domowej instalacji elektrycznej. Są one jednym z podstawowych zabezpieczeń instalacji i chronią nasz sieć przed przeciążeniami i przegrzaniem. Co oznacza kolokwialne “wybijanie korków“? Nic innego jak wyłączenie się bezpieczników i opadnięcie ich wyłączników, zwykle po zbyt długim obciążeniu licznika. Gdy licznik zużywa więcej mocy, niż ta, do której Twoja instalacja została dostosowana — bezpieczniki błyskawicznie odcinają sieć od dopływu prądu. Wybicie korków nie podaje nam jednak przyczyny awarii na tacy. Znalezienie przyczyn “wyskakiwania” należy do naszych zadań, a proces ich szukania najlepiej zacząć od odłączenia jednego lub kilku urządzeń z prądu. Jeśli po podniesieniu wyłączników, dopływ prądu nie będzie zakłócony — prawdopodobnie znaleźliśmy głównego winowajcę.

Wybijanie korków — najczęstsze przyczyny związane z instalacją

Skoro mamy za sobą szybkie przypomnienie natury działania bezpieczników, dowiedzmy się, dlaczego właściwie korki wybijają. Instalacja elektryczna powinna działać bez zarzutu, dlatego wiele z powodów częstego wyskakiwania bezpieczników wiąże się ze złą konserwacją lub uszkodzeniem instalacji. Jeśli słyszysz dziwne szumy oraz trzaski lub spotkałeś się z migającymi światłami, powodem wybijania bezpieczników może być:

 • Przeciążenie sieci
  Przeciążenie sieci spotyka nas, gdy zbyt wiele urządzeń naraz zostaje podłączonych do prądu. Zasilenie wszystkich odbiorników wykorzystuje za dużą ilość mocy łączonej, a korku wyskakują, gdy przekroczy 10% mocy umownej wpisanej na bezpieczniku. W większości umów dla domu poziom mocy dyspozycyjnej kształtuje się na poziomie 3,3kW. Przeciążenie sieci to w dzisiejszych czasach domena raczej starszych domów, wyposażonych w przestarzałą instalację. Instalacja zaplanowana na mniejsze zapotrzebowanie na energię nie będzie w stanie nadążyć, za co raz to bardziej zasobożernymi urządzeniami. W takim wypadku pozostaje nam wymiana lub odnowienie instalacji elektrycznej.
 • Przestarzałe bezpieczniki
  Częste wybijanie korków nie musi natomiast oznaczać konieczności wymiany całej instalacji. Bardzo często okazuje się, że to same bezpieczniki nie są w stanie działać w odpowiedni sposób. Onegdaj montowane bezpieczniki topikowe coraz częściej wymieniane są na nowocześniejsze bezpieczniki automatyczne, które cechują się mniejszą awaryjnością i większą odpornością na duży pobór mocy. Wymianę bezpieczników przeprowadzi uprawniony do tego elektryk, a sam proces wymiany nie zajmuje więcej niż kilka godzin.
 • Uszkodzenie sieci elektrycznej
  Przerwy w dopływie prądu nie muszą być jednak bezpośrednio związane z bezpiecznikami. Jeśli nasza domowa sieć elektryczna zaprzestaje działania kilka razy tygodniowo, a nawet dziennie — najlepszym wyjściem będzie kontakt z odpowiednim elektrykiem. Poważne komplikacje domowej sieci mogą obniżać poziom bezpieczeństwa instalacji, a wszelkie naprawy systemów elektrycznych powinien wykonywać fachowiec z uprawnieniami.

Wybijanie korków a uszkodzony sprzęt elektryczny

Nadmierne wybijanie bezpieczników może być spowodowane przez uszkodzone urządzenie podłączone do sieci elektrycznej. Pralka, żelazko lub telewizor, który nagle pobiera więcej mocy niż zazwyczaj, doprowadzi do wysadzanie korków w mieszkaniu. Jest to szczególnie łatwe do zaobserwowania, gdy korki wyskakują zawsze podczas podłączenie do prądu danego urządzenia. Spróbuj odłączyć wadliwy sprzęt do gniazdka i przetestuj instalację elektryczną innymi urządzeniami elektrycznymi. Jeśli problem się powtarza — sprawdź, czy któreś z urządzeń nie potrzebuje dużej mocy rozruchowej. Wymień starszą mikrofalówkę, odkurzacz czy żelazko na model z mniejszym poborem mocy, a problem powinien się ulotnić.

Czy wybijanie korków to powód, aby wzywać elektryka?

Pamiętajmy, że wyskakiwanie bezpieczników to wciąż najczęstszy powód braku prądu w polskich mieszkaniach i domach. Awarie instalacji elektrycznych często nie dają o sobie widocznych znaków, a zbyt częste wybijanie korkówmoże być jedną ze wskazówek. Najprostsze przyczyny wyskakiwania bezpieczników możemy wyeliminować samodzielnie. Pamiętaj o sprawdzeniu różnych konfiguracji podłączenia urządzeń do gniazdek w mieszkaniu oraz wymianie starego sprzętu elektrycznego na nowy. Jeśli jednak wiesz, że Twoje mieszkanie lub dom korzysta z przestarzałej instalacji lub system elektryczny dawno nie widział doświadczonego fachowca — sugerujemy skontaktować się z elektrykiem z uprawnieniami, aby nie narażać siebie i swoich bliskich na zbędne niebezpieczeństwo.

Klimatyzacja to urządzenie elektroniczne, które wymaga regularnego przeglądu oraz konserwacji. Prawidłowa praca klimatyzatora wpływa pozytywnie na zdrowie oraz samopoczucie osób znajdujących się w pomieszczeniu. Odpowiednie użytkowanie klimatyzacji przedłuża żywotność sprzętu oraz gwarantuje jego wydajną pracę przez długi czas. Awaria klimatyzacji to częsty problem z jakim zmagają się jej użytkownicy. Ze względu na to, że klimatyzacja nie należy do najtańszych elementów wyposażenia domu, warto o nią dbać, aby uniknąć dodatkowych kosztów w postaci usterek. Jak eliminować ryzyko jakiejkolwiek awarii klimatyzatora? Jakie są najczęstsze przyczyny awarii? 

Aby zachować długą żywotność klimatyzatora, nie można zapominać o regularnym serwisowaniu urządzenia. Zauważenie nawet najdrobniejszych zmian w działaniu może pomóc uniknąć poważnych kosztów związanych ze skomplikowanymi naprawami. Klimatyzacja wymaga stałej opieki serwisowej, gdyż tylko wtedy jest w stanie spełniać swoje przeznaczenie. Nieprawidłowo funkcjonujące urządzenie zwykle zwiększa zużycie prądu, co prowadzi do większych kosztów. Aby tego uniknąć, konieczne jest korzystanie z fachowej usługi serwisowej, która zadba o to, aby sprzęt służył bezawaryjnie przez długie lata. Najczęstsze problemy klimatyzacji to:

 • awaria klimatyzacji oraz jej części elektronicznej – skok napięcia zwykle powoduje, że klimatyzator nie chce się włączyć. System diagnostyczny pozwala zlokalizować błąd urządzenia,
 • zabrudzenie filtrów powietrza – przez to może wzrosnąć pobór mocy,
 • brak drożności przewodów odprowadzających parę wodną – wiąże się z zanieczyszczeniem klimatyzatora,
 • nieodpowiednia ilość czynnika chłodniczego w układzie – zwykle wynika z nieszczelności, sprężarka może ulec spaleniu.

Awaria klimatyzacji – najczęstsze objawy

W przypadku klimatyzatora pojawić mogą się nawet drobne usterki, które początkowo nie dają jednoznacznych objawów. Zwykle obniżają one efektywność pracy klimatyzacji. Do najczęściej występujących objawów, których nie da się pominąć, zalicza się przede wszystkim głośną pracę urządzenia. Wydobywanie się dymu lub spalenizny to objaw, którego nie wolno lekceważyć. Niepokojąca może być także cieknąca woda z parownika. Na uwagę zasługuje również brak efektywności pracy klimatyzatora. Niektóre modele, szczególnie te nowoczesne posiadają funkcję autodiagnostyki, która samodzielnie informuje o awarii. Jest to jednoznaczny sygnał do tego, że konieczna jest pomoc serwisanta. Klimatyzatory należą do sprzętu z częściami elektronicznymi, które oczywiście mogą ulegać awarii. Uniknięcie usterki jest możliwe pod warunkiem regularnego serwisowania. Zwracanie uwagi na drobne nieprawidłowości pracy urządzenia pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacji. 

Najczęstsze okresowe konserwacje klimatyzacji

Okresowe konserwacje klimatyzacji powinny obejmować m.in. wyczyszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, odgrzybienie parownika i skraplacza, sprawdzenie poprawności działania i parametrów pracy, sprawdzenie instalacji odpływu skroplin. Serwisowanie klimatyzacji to obowiązek użytkowników sprzętu, którzy powinni zadbać o wykonywanie regularnych przeglądów. Obowiązkowej konserwacji wymagają wymienniki ciepła, które często pokrywają się pyłem, bakteriami, czy zanieczyszczeniami. Oczyszczeniu podlega także filtr oraz taca skroplin, która jest idealnym miejscem do rozwoju grzybów i pleśni. Bakterie mogą także znaleźć swoje środowisko na wentylatorze nadmuchowym parownika. Częstym powodem awarii klimatyzatora jest zapchanie wentylatora. Podczas przeglądu serwisant powinien także zwrócić uwagę na chłodnicę oraz skraplacz. Awaria klimatyzacji zwykle zaczyna się od nieprawidłowej pracy systemów elektrycznych, są to: czujniki, sprężarka, turbina, zawory i cewki oraz silnik wentylatora. Serwisowanie klimatyzacji domowej wykonywane przez profesjonalnych serwisantów gwarantuje pozytywny wpływ urządzenia na zdrowie. 

Czyszczenie tacy

Czyszczenie tacy skroplin to jedno z podstawowych działań, jakie wykonuje się podczas przeglądu czy konserwacji klimatyzacji. Dlaczego? Taca skroplin to element klimatyzacji, który odpowiada za to, aby woda będąca w obiegu, nie stała w miejscu. Zanieczyszczenia znajdujące się na tacy skroplin są idealnym miejscem do rozwoju bakterii, wirusów i grzybów. Bardzo często doprowadzają one do samoistnego zatykania się instalacji skroplin. W wyniku tego, dochodzi do przelewania się wody z klimatyzatora na zewnątrz. Cieknąca woda z klimatyzacji to jeden z głównych sygnałów, oznaczających nieprawidłowe działanie urządzenia. Tacę można systematycznie przemywać gorącą wodą w celu zabicia wszelkich drobnoustrojów. Można tego dokonać również za pomocą odpowiedniego środka bakteriobójczego. Innym sposobem na zachowanie czystości tacy skroplin jest umieszczenie w niej kostki bakteriobójczej, która stopniowo rozpuszcza się, uwalniając substancje grzybobójcze i bakteriobójcze. 

Czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych

Aby awaria klimatyzacji nie była zaskoczeniem należy przeprowadzić czyszczenie przewodów klimatyzacyjnych oraz dysponować specjalistycznym sprzętem, który dostępny jest do użytku wyłącznie profesjonalistom. Szczotka z mechanizmem obrotowym wprowadzana jest do klimatyzatora, usuwając z niego wszelkie nieczystości. Eliminuje nie tylko cząsteczki pyłu, czy kurzu, lecz także tłuszcz. Oczyszczenie filtra jest niezbędne do zachowania prawidłowej pracy urządzenia. Tłuszcz znajdujący się w przewodach klimatyzacyjnych eliminowany jest za pomocą suchego lodu, który ulega rozpyleniu. Serwis do napraw klimatyzacji zwykle po oczyszczeniu i konserwacji klimatyzatora, wykonuje również dezynfekcję urządzenia, po to, aby zapobiec rozwojowi kolejnym drobnoustrojom, które wpływają na jakość chłodzonego powietrza. Niektóre czynności nie sprawiają większego problemu i można je wykonać samodzielnie. Jeżeli jednak wolisz oddać sprzęt w ręce fachowcom, skorzystaj z usługi serwisowej.

Odgrzybianie klimatyzacji

Awaria klimatyzacji często wynika z jej zanieczyszczenia. W przypadku klimatyzacji stacjonarnej do jej odgrzybiania stosuje się odpowiednie preparaty chemiczne. Jedną z metod odgrzybiania klimatyzacji jest wykorzystanie środka w formie pianki, którą spryskuje się parownik. Zwykle produkty tego typu występują wraz z wężykiem, który ułatwia dotarcie do trudnych miejsc. Zupełnie innym sposobem odgrzybiania jest metoda ultradźwiękowa, która wykorzystuje działanie płynu dezynfekującego. Środek ten reaguje na emisję dźwięku w częstotliwości 1,7 MHz. W efekcie tego wytwarza się para, która dociera do wnętrz klimatyzacji, zabijając w niej wszelkie drobnoustroje chorobotwórcze. Odgrzybianie klimatyzacji ozonem jest z pewnością jedną z popularniejszych metod. Dlaczego? Wykazuje on silne właściwości odkażające, które są w stanie dotrzeć do wszelkich zakamarków klimatyzacji. Jest to z pewnością najbardziej efektywna metoda, która sprzyja równoczesnemu wyeliminowaniu brzydkiego zapachu. Po wykonaniu zabiegu, nie zaleca się przebywania w pomieszczeniu, w którym zastosowano ozonowanie. 

Diagnostyka klimatyzacji – na czym polega?

Diagnostykę klimatyzacji można wykonać przy użyciu profesjonalnych sprzętów. Zwykle charakteryzują się one wieloma funkcjami, które odczytują parametry pracy systemu. Dzięki temu możliwe jest sprawdzenie manualne sprężarki, zaworów czy wentylatora. Korzystając z innowacyjnych urządzeń, można podejrzeć częstotliwość pracy sprężarki oraz zaprogramować jej docelową. Bardzo często ekran jest w stanie także wychwycić temperaturę powietrza jednostki wewnętrznej oraz temperaturę na wymienniku jednostki wewnętrznej i zewnętrznej. Sprawdzić można także temperaturę tłoczenia i powrotu gazu do jednostki zewnętrznej. Awaria klimatyzacji jest łatwiejsza do zdiagnozowania dzięki nowoczesnym urządzeniom. Są one w stanie również określić pracę systemu, napięcie zasilania jednostki zewnętrznej oraz największą wartość napięcia zasilania. Bez trudu można również zdiagnozować błędy jednostki wewnętrznej, prędkość wentylatora, otwarcie zaworu, tryb pracy, czy statusy błędu pracy innych elementów budowy klimatyzacji. Z takiej diagnostyki klimatyzacji, można skorzystać wyłącznie powołując serwisantów dysponujących nowoczesnym sprzętem.

Aby zapewnić czystość doprowadzonego do pomieszczeń powietrza, należy przeprowadzać okresowe czyszczenie instalacji. Proces ten najczęściej poprzedzony jest wstępną oceną technicznego stanu klimatyzatora. Zabiegi konserwacyjne i remontowe klimatyzacji obejmują przede wszystkim:

 • kontrolę i regulację zaworów oraz usuwanie usterek 
 • regulację zaworów oraz usuwanie usterek
 • kontrolę i wymianę filtrów powietrza oraz szczelności instalacji wodnych
 • konserwację przepustnic powietrza
 • kontrolę wentylatora i przekładni pasowej
 • konserwację i czyszczenie czerpni powietrza 
 • konserwację przewodów
 • kontrolę stanu technicznego silników

Częstotliwość wymienionych zabiegów zwykle jest do siebie zbliżona. Większość kontroli powinno się wykonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej przed sezonem zimowym. Po stwierdzeniu usterki, kontrolę należy wykonywać regularnie. Badania skuteczności ochrony przeciwpożarowej i stanu izolacji należy wykonywać raz na 5 lat. Wówczas awaria klimatyzacji nie będzie zaskoczeniem. 

Awaria klimatyzacji wymaga natychmiastowej naprawy. Usterka konkretnej części klimatyzatora lub podejrzenia o nieprawidłowości w działaniu należy zlecić najlepiej tej samej ekipie, która wykonywała instalację oraz montaż klimatyzacji. Autoryzowany serwis do instalacji klimatyzacji posiada potrzebne uprawienia do wykonania naprawy oraz zalecenia producenta do tego, jak wykonać renowację właściwie. W przypadku braku możliwości skorzystania z autoryzowanego serwisu, zaleca się skonsultowanie z innymi specjalistami, którzy cieszą się pozytywnymi opiniami. Warto zwrócić uwagę na to, że doświadczeni i godni polecenia serwisanci, zwykle nie oferują najtańszej wyceny na rynku. Nie zawsze jednak najdroższa usługa oznacza, najlepszą obsługę serwisową. Różnice w całkowitym podsumowaniu mogą być spore, dlatego przed wybraniem konkretnego serwisu, warto rozeznać się na rynku i poznać wycenę kilku firm jednocześnie.

Zapchany odpływ w umywalce, wannie czy brodziku to częste sytuacje, jakie zdarzają się w każdym domu. Problem zwykle rozpoczyna się wtedy, kiedy woda zaczyna spływać wolniej. Najprostszym sposobem na zachowanie drożności rur jest zapobieganie przedostawania się resztek jedzenia, włosów, czy innych przedmiotów, bądź substancji. Jak sobie poradzić z zatkanym odpływem? Czy domowe sposoby działają? Jak uniknąć pomocy hydraulika? Poznaj sprawdzone metody udrażniania rur.

Problem zablokowanych rur zwykle zaczyna się stopniowo. Pierwszym sygnałem jest wolno schodząca woda oraz tworzenie się osadu wokół odpływu. Z czasem jednak problem przybiera na sile i w efekcie może dochodzić do korozji, przecieków, czy w skrajnych przypadkach nawet do cofania się ścieków. Co jest przyczyną zatkania kanalizacji? Jak się okazuje, najczęstszym powodem są włosy, które powodują blokadę drenażu. Są one o tyle kłopotliwe, gdyż potrafią wiązać się z innymi, zwykle kleistymi, oleistymi substancjami, tworząc czopy. Aby zapobiegać przedostawaniu się znacznej ilości włosów do rur, należy nakładać na odpływ w zlewie specjalną osłonę, która wyłapuje resztki mogące dostać się do środka. Kolejną przyczyną blokady drenażu są odpady żywnościowe, które nigdy nie powinny dostać się do ścieków. W tym przypadku zaleca się kompostowanie resztek żywności. Największą uwagę należy zwrócić na liście herbaty, fusy z kawy, które nie rozkładają się aż tak szybko. Innymi produktami, które mogą powodować blokadę rur są kostki mydła. Zdecydowana ich większość wykonana jest z tłuszczu, który wraz z materiałami znajdującymi się w wodzie, może tworzyć szumowinę. Podobna sytuacja zdarza się w przypadku ziemi, błota z ubrań, smarów czy olejów. Do odetkania odpływu najczęściej używa się środków do udrażniania rur, które są najprostszym sposobem radzenia sobie z zatkaną kanalizacją. Jak się jednak okazuje, ich stosowanie nie zawsze jest skuteczne, bo może prowadzić do niszczenia instalacji kanalizacyjnej, szczególnie tej wykonanej z aluminium.

Jak udrożnić rurę odpływową w kuchni? Sposoby czyszczenia

Na pewno znasz ten moment kiedy myjąc naczynia w kuchni lub biorąc prysznic w brodziku, woda zaczyna wolno spływać, powodując tworzenie się na brzegach odpychającego osadu. Jest to pierwszy sygnał, który informuje o tym, że odpływ wody został zatkany. W tym wypadku konieczne jest jak najszybsze podjęcie działania, czyli udrażnianie rur. Czy do tej czynności konieczna jest pomoc hydraulika? Jak się okazuje, nawet domowymi sposobami można skutecznie pozbyć się problemu. Aby raz na zawsze uporać się z zatkanym odpływem, można oczywiście użyć środków udrażniających rury lub posłużyć się nieco bardziej naturalnymi, domowymi metodami. W przypadku braku zauważenia jakichkolwiek zmian w drożności rur, konieczne jest zastosowanie bardziej radykalnych metod. Jedną z nich jest udrażnianie rur pod ciśnieniem, które wymaga użycia specjalistycznego sprzętu. Metoda ciśnieniowego czyszczenia rur potrzebuje maszyny WUKO, którą umieszcza się w samochodzie. Sprzęt wyposażony jest w specjalną pompę, która pozwala na tłoczenie strumienia wody o ciśnieniu około 150-200 bar. Sposób ten wymaga użycia nie tylko odpowiedniego ciśnienia wody, lecz także ilości wody wtłaczanej do instalacji w ciągu jednej minuty.

Jak udrożnić rurę mechanicznymi metodami

Jeżeli nie chcesz stosować żrących i niebezpiecznych środków chemicznych, możesz spróbować udrożnić rurę domowymi sposobami. Niekiedy z pozoru najprostsze metody okazują się tymi, które są najskuteczniejsze. Jak udrożnić rurę w zlewie? Zablokowaną kanalizację można spróbować udrożnić przepychaczką. Kielich należy przycisnąć do odpływu, zasysając go, a następnie odciągając. Innym mechanicznym sposobem może być sprężyna. Udrażniania rur przy jej użyciu polega na wprowadzeniu jej do zatkanej rury, przy jednoczesnym kręceniu korbą. Sprężyna najlepiej radzi sobie w przypadku zatorów powstających głębiej.

Jak udrożnić rurę domowymi sposobami

Udrażnianie rur octem i sodą to jeden z najpopularniejszych sposobów radzenia sobie z blokadą drenażu. Roztwór należy przygotować w proporcjach ¾ szklanki sody i ½ szklanki octu. Po zalaniu odpływu, należy go szczelnie zakryć, a potem odczekać pół godziny. Następnie odpływ należy przepłukać gorącą wodą. Ciekawą metodą jest udrażnianie rur płynem do naczyń. Jak to zrobić? Do odpływu należy wlać ok. 100 ml płynu do naczyń, a następnie odczekać pół godziny. Po tym czasie konieczne jest przepłukanie zlewu gorącą wodą. Na koniec można sprawdzić drożność odpływu, odkręcając wodę w kranie. Naturalne udrażnianie rur może także wykonać z użyciem soku z cytryny. Do tego zabiegu konieczne będzie podgrzanie buteleczki soku z cytryny. Następnie całość należy przelać do miseczki. Do przygotowanego roztworu należy dodać ok. 3 łyżki proszku do pieczenia, a potem całość wymieszać. Miksturę należy wlać do odpływu zlewu i odczekać kilkanaście minut, po czym przepłukać bieżącą wodą.

Cieknąca bateria to jedna z częściej występujących awarii. Nie tylko wiąże się z koniecznością słuchania uporczywego kapania wody, ale także gwarancją otrzymania wyższego rachunku za wodę. Sprawia to, że myślimy o jak najszybszym naprawieniu usterki. Jakie są jednak jej przyczyny i w jaki sposób naprawić cieknący kran? W tej sytuacji można zdecydować się na skorzystanie z pomocy fachowca lub spróbować samemu usunąć powstałą awarię.

Przyczyn kapiącego kranu może być kilka. W przypadku baterii dwuuchwytowych najczęściej spotykaną okazuje się zużyta uszczelka w którymś z łączeń – okolic sworznia i pokrętła lub wylewki i jej nakrętki. Przeciek może również występować między głowicą a dławicą baterii. Warto ponadto sprawdzić, czy sitko na końcu wylewki nie zostało zanieczyszczone przez kamień i inne zabrudzenia.

Niezależnie od tego, jaka część baterii będzie wymieniana, przed przystąpieniem do naprawy należy pamiętać o zakręceniu dopływu wody i spuszczeniu jej resztek z instalacji.

Jeśli uszczelka w kranie jest zużyta, należy ją wymienić. Dobrze sprawdzają się uszczelki silikonowe i nylonowe, które charakteryzują się większą trwałością. Aby dokonać wymiany, należy:

 1. Zdemontować wylewkę, usuwając śrubę mocującą,
 2. Zamienić zużytą uszczelkę na nową,
 3. Ponownie zamontować wylewkę,
 4. Dobrze dokręć nakrętkę mocującą wylewkę.

Może się okazać, że konieczna jest wymiana uszczelki znajdującej się między głowicą a dławicą. Tu również warto pamiętać o mocnym dokręceniu elementów – w tym przypadku dławicy na sworzniu.

Jak naprawić baterię jednouchwytową?

Coraz większym powodzeniem cieszą się baterie jednouchwytowe, które nie posiadają osobnych kurków do zimnej i ciepłej wody. Nie mają również uszczelek mogących powodować przeciekanie. Są natomiast wyposażone w ceramiczne głowice, które pod pierścieniem są dokręcone za pomocą nakrętki. Jeśli bateria cieknie, warto sprawdzić, czy nakrętka ta została dobrze dokręcona. Zdecydowanie gorsza jest sytuacja, w której dźwignia baterii zacina się lub skrzypi. Wówczas konieczne będzie wymienienie głowicy. Aby to zrobić, należy po odcięciu dopływu wody:

 1. Zdemontować uchwyt baterii przez usunięcie mocującej go śruby,
 2. Wykręcić rozetę,
 3. Odkręcić nakrętkę usytuowaną pod rozetą,
 4. Odkręcić i wyciągnąć głowicę baterii,
 5. Nową głowicę umieścić na miejscu zużytej,
 6. Wykonać resztę czynności w odwrotnej kolejności.

Głównymi przyczynami cieknących baterii łazienkowych i kuchennych są zepsute uszczelki lub głowice oraz nie dokręcone lub poluzowane elementy. Problemy te mają miejsce szczególnie wtedy, gdy woda pozostawia dużo kamienia lub baterie są złej jakości.  Zarówno przy zakupie baterii, jak i poszczególnych części warto dbać o ich dobrą jakość i pochodzenie od znanych producentów. Pozwoli to na ich dłuższe i bezawaryjne użytkowanie. Jednak, gdy do usterki już dojdzie, naprawa cieknącego kranu to czynność dosyć prosta, najczęściej nie wymagająca interwencji hydraulika.

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, dlaczego nawet nowe pralki powodują szarzenie ubrań? Przecież nowe wyposażenie domowe powinno od samego początku działać bez zarzutu. Mimo to, nowe pralki dosyć szybko zaczynają brudzić ubrania lub wydawać dziwne, stukające dźwięki. Przyczyn awarii pralek jest tysiące, ale tylko jedna odpowiada za te dwie rzeczy – kamień w pralce. Każdy z nas się z nim spotkał lub dopiero spotka. Tak czy inaczej, warto być na niego jak najlepiej przygotowanym! Dowiedz się jak usunąć kamień w pralce i co robić w ramach skutecznej profilaktyki.

Główną przyczyną pojawiania się kamienia w pralce są wysokie temperatury i twardość wody. Części takie jak bęben czy grzałka są szczególnie podatne na jego osadzanie. Właśnie dlatego, podczas oględzin pralki, zwracaj na nie największą uwagę. Całkowite zniszczenie tych kluczowych części może skutkować potrzebą zakupu zupełnie nowej pralki! Jeśli podejrzewasz, że pralka nie działa przez osadzony w niej kamień, niezwłocznie skontaktuj się z profesjonalistą świadczącym serwis AGD. Oto kilka sposobów na domowe radzenie sobie z kamieniem w pralce:

Wyczyść kamień w pralce octem!

Jest to jeden z najbardziej skutecznych, a zarazem najmniej przyjemnych, sposobów walki z kamieniem w pralce. Aby sposób okazał się skuteczny, wlej ocet do pustego pojemnika na proszek, a następnie ustaw temperaturę na ok. 90 stopni oraz włącz najdłuższy możliwy program prania. Pamiętaj, że po zabiegu należy uchylić drzwi pralki, a całość najlepiej dodatkowo przepłukać.

Soda oczyszczona zawsze na ratunek!

Jeśli pamiętasz nasz artykuł poświęcony czyszczeniu kuchenki, to doskonale zdajesz sobie sprawę z użyteczności sody oczyszczonej. Wymieszaj sodę ze szmatkami, których Ci nie żal, a następnie wrzuć je do bębna pralki. Nastaw temperaturę na ok. 90 stopni oraz włącz najdłuższy cykl prania. Soda oczyszczona usunie kamień, a także wspomoże w walce z nieprzyjemnym zapachem wydobywającym się z pralki.

Spróbuj z kwaskiem cytrynowym.

Ten sposób nie będzie różnił się zbytnio od poprzednich. Wsyp cztery szklanki kwasku cytrynowego do pustego pojemnika na proszek i nastaw temperaturę ok. 90 stopni Celsjusza. Po praniu uchyl na jakiś czas drzwiczki pralki i… gotowe! Kwasek cytrynowy usuwa kamień w pralce i pomaga w utrzymaniu czystości urządzenia. We wszystkich powyższych sposobach najważniejsza jest… temperatura. Bez odpowiednio wysokiej temperatury, domowe substancje w żaden sposób nie wpłyną na kamień w pralce.

Co jeśli domowe sposoby nie działają?

Użyłeś każdego z powyższych sposobów, a kamień w pralcenadal nie daje za wygraną? W takim wypadku pozostają nam środki chemiczne. W zwykłym sklepie znajdziesz wiele środków chemicznych, które skutecznie pomogą w walce z kamieniem. Możesz stosować środki w płynie lub kapsułkach. Zwracaj uwagę na obecność polikarboksylany, bo to właśnie ten związek odpowiada za związywanie się jonów wapnia i magnezu, głównych winowajców kamienia w pralce. Odpowiednia profilaktyka i szybkie działanie uratują Twoją pralkę przed przedwczesną emeryturą. Jeśli jednak urządzenie nadal podskakuje i stuka, a ubrania szarzeją, naprawa pralek w wykonaniu fachowcy z Twojej okolicy powinna rozwiązać problem.